Dobór odpowiednich śrub – co jest ważne?

0
2362

Ten poradnik da Ci jasny obraz tego, w jaki sposób dobierać łączniki śrubowe, w zależności od tego z jakim mocowaniem mamy do czynienia. Z pozoru sprawa ta wydaje się bardzo prosta, bo mamy dwa lub więcej elementów do połączenia. Mają one otwory lub miejsca, w których trzeba je wykonać. Bierzemy więc śruby, którymi akurat dysponujemy i zaczynamy łączyć. I tu uwaga – to bardzo błędne podejście. Nie ma czegoś takiego, że śruby są jednakowe. A ludzie tak myślą, co powoduje problemy. Wytrzymałe śruby trapezowe dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/22-mechanika/sruby-trapezowe-i-nakretki

Sprawdź jak duże są siły statyczne i dynamiczne

Po pierwsze trzeba sprawdzić – czy konkretne łączenie będzie miało kontakt z dużymi siłami statycznymi i dynamicznymi. Jeżeli tak, w specyfikacji należałoby podać nie tylko długość i średnicę, lecz także materiał, z którego trzeba wykonać śrubę. Przecież może być tak, że gdy wzięlibyśmy St4 i przykręcili panewki silnika samochodowego. Nie ujedziemy więcej niż 500 metrów… mocowanie od razu się rozleci, a dla silnika będzie to kompletna katastrofa. Trzeba stali maszynowej, która ma duża wytrzymałość, gwint musi być poza tym drobnozwojowy, który wzmocni łącze. Ważne w tym mocowaniu jest zabezpieczenie przed odkręcaniem nakrętki albo śruby, gdy silnik pracuje. Trzeba sięgnąć po specjalne podkładki.

Sprawdź w jakich warunkach będą pracowały śruby

Można też wykorzystać łeb ze stożkowatym zakończeniem, jako połączenie klinujące. Te metody są godne polecenia, niejeden silnik już w życiu rozebrałem, naprawiłem i złożyłem. Bezawaryjna jazda w tysiącach kilometrów, też całkiem nieźle o tym świadczy. Jeśli dobieramy śruby do konstrukcji pracującej w warunkach plenerowych, trzeba wykorzystać te, które mają pokrycie cynkowe. Inne będą lepsze dla przemysłu spożywczego, inne zaś dla wytwórni, w której produkuje się kwas siarkowy. Warto na koniec dodać, ze przy zakupie śrub trzeba zapytać sprzedawcę o certyfikat jakości. On dostarczy nami informacji o parametrach łącznika i tego, kto go wyprodukował.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Akcesoria.cnc.info.pl oferujący takie części jak łożyska, paski klinowe, łańcuchy i wiele więcej – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/9-mechanika

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ