Każdy z kierowców, co pewien interwał, zmuszony jest do wymiany klocków hamulcowych w swoim samochodzie. To bardzo ważna kwestia, gdyż bezpośrednio wpływają one na siłę hamowania pojazdu. Są zatem jednym z najistotniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.
Żywotność klocków hamulcowych
Hamowanie odbywa się przez dociśnięcie klocków do tarczy hamulcowej. Klocki pokryte są okładziną cierną, która zużywa się w trakcie eksploatacji. Zazwyczaj po okresie od 20 do 40 tysięcy kilometrów należy zastąpić je ich nowymi odpowiednikami.
Sami również możemy sprawdzić poziom zużycia takich klocków. Mierząc ich grubość uzyskamy odpowiedź na pytanie jak mocno są zużyte. Jeżeli grubość okładzin spadnie poniżej 3 mm. Do wymiany kwalifikuje je także fakt nierównomiernego zużycia.
Jak wybrać klocki hamulcowe
Współczynnik tarcia materiału ciernego i to, jak się zachowuje w różnych warunkach są odzwierciedleniem jakości klocka. Najlepsze klocki charakteryzuje m.in. ciche hamowania i brak wibracji, szybki powrót do pierwotnych wartości, wysoki współczynnik tarcia przy różnych prędkościach i temperaturach.
Wiele klocków z niskiej półki nie spełnia tych kryteriów. Najczęściej jest to niestałość współczynnika tarcia w różnych warunkach. W praktyce oznacza to dla nas gorsze hamowanie, szybsze zużycie, a tym samym szybszą wymianę i kolejne koszta.
Właściciele starszych i tańszych aut kierują się przede wszystkim ceną przy zakupie klocków. Spełniając określone założenia przy zakupie można uniknąć błędu i słabych klocków. Ryzyko to można podjąć przy użytkowaniu pojazdu o niskiej mocy, niskiej masie i używanych na stosunkowo płaskich terenach. W innych przypadkach sugerujemy skierowanie swojej uwagi na klocki sprawdzonych producentów, takich jak Breck (https://sklep.breck.pl/).
Na stronie producenta znajdziemy bardzo szeroki wybór klocków i tarcz hamulcowych, a ich dopasowanie do auta staje się niezwykle łatwe przez możliwość wyboru części po marce, modelu i silniku pojazdu. Dzięki temu nie musimy przegrzebywać internetu w poszukiwaniu parametrów dla naszych klocków.