Opinie o rozwiązaniach typu chip box do samochodów

0
2199
Chiptuning

Niektórzy kierowcy nie są zadowoleni z parametrów, jakie osiągają jednostki napędowe montowane w ich autach. Biorąc pod uwagę możliwość podkręcania ich osiągów, wcześniej czy później napotykają na tak zwany chip tuning, czyli modyfikacje parametrów silnika, którą przeprowadza się przy pomocy zmian wprowadzonych w oprogramowaniu odpowiedzialnym za sterowanie jego pracą. Podnoszenie osiągów silnika dzięki zastosowaniu tak zwanego chip box ma wiele pozytywnych skutków, które postaramy się przybliżyć w poniższym artykule.

Chiptuning – czym jest?

Firmy produkujące samochody nierzadko zostawiają w ich silnikach spory zapas różnych parametrów, żeby uwolnić je niejako w nowszych modelach czy dopasować do masy, wielkości albo wyposażenia wybranego modelu. Dokładnie taki sam silnik może posiadać kilka różnorodnych wartości momentu obrotowego i mocy. Stosując chiptuning, czyli inaczej modyfikując fabryczne oprogramowanie w komputerze odpowiadającym za sterowanie silnikiem, zyskujemy możliwość regulowania i wydobywania ukrywanych parametrów w szerokim zakresie dowolności.

Podnoszenie parametrów w silniku za sprawą chiptuningu nie musi być spore, żeby spełniało oczekiwania kierowcy. Niewątpliwie są też tacy, którzy pragną z cywilnego auta zrobić króla szos, który będzie niedoścignionym pogromcą podczas starć na światłach drogowych. Zwykle jednakże wystarczające będzie wzmocnienie o 10 procent, żebyśmy mogli odczuć dużą różnicę. Najważniejszym jej powodem będzie uczynienie samochodu znacznie bardziej elastycznym, dynamicznym, chociaż nie zawsze szybszym. Istnieją takie modele aut, które w stosunku do masy własnej dysponują niewielkim zapasem momentu obrotowego i mocy, dlatego zbyt leniwie będą reagować na wciskanie pedału gazu. Jest to duże utrudnienie podczas wjeżdżania na wzniesienia i wykonywania manewru wyprzedzania, co znacząco obniża poziom bezpieczeństwa jazdy. Z takiego powodu na chiptuning nierzadko zdecydowane są te osoby, które na co dzień prowadzą spore i ciężkie rodzinne auta, jak i będące właścicielami samochodów campingowych i niewielkich busów często ciągnących dodatkowo przyczepę.

Stosowane są także modyfikujące programy zmniejszające zdecydowanie ilość zużywanego paliwa i określane są one jako ecotuning. Wtedy mapa silnika jest tak dopasowywana, żeby w przypadku średnich obrotów i obciążenia był znacznie bardziej żwawy, a przy tym spalał mniejsze ilości paliwa.

Chiptuning – rezultaty

Elektroniczne zmodyfikowanie oprogramowania w jednostce napędowej sprawi, iż osiągi w doładowanych silnikach zwiększą się o około 20-25 procent, zaś wolnossących silników, to znaczy nie mających kompresora – o około 5-10 procent.

Poza wyższą mocą i większym momentem obrotowym do plusów tego rodzaju modyfikacji, zaliczyć można:

  • zwiększoną dynamikę oraz zwrotność auta, a więc też bezpieczniejsze i łatwiejsze przeprowadzanie manewrów w czasie jazdy,
  • mniejsze ilości zużywanego paliwa za sprawą lepszej wydajności spalania w przypadku właściwego stylu prowadzenia pojazdu,
  • łatwiejsze pokonywanie wszelkich wzniesień i bardziej komfortowe prowadzenie auta.

Chiptuning – czy jest bezpieczny dla silnika?

Zmodyfikowanie elektroniki odpowiadającej za sterowanie silnikiem będzie bezpieczne, jeżeli przeprowadzi je fachowiec mający specjalistyczną wiedzę i posiadający nowoczesny, właściwie dobrany sprzęt. Najlepiej, jeśli chiptuning będzie wykonywany w specjalnym zakładzie tuningowym, który będzie wyposażony w tak zwaną hamownię służącą do pełnego diagnozowania jednostki napędowej, jak i innych podzespołów znajdujących się w samochodzie. Istotne będzie tutaj indywidualne podejście do wybranego modelu auta, nie zaś stosowanie już gotowych programów, które mają rzekomo zastosowanie w przypadku każdego pojazdu. Po zaczęciu się mody na wykonywanie tuningu, na rynku motoryzacyjnym pojawiło się sporo tego rodzaju oprogramowania, które nie przynosi założonych rezultatów i może zniszczyć silnik. Dlatego, jeśli jesteśmy przekonani do przeprowadzenia chiptuningu, powinniśmy udać się do profesjonalnego warsztatu, który posiada wyczucie i właściwe techniczne zaplecze.

Opinie o zastosowaniu chipboxów przeczytasz na: https://proracing24.com/content/12-opinie

[Głosów:11    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ